Медицинска помощ на път – част 1

Аптечка по време на пътуването не бива да липсва в нито един багаж. Оборудването й зависи от целта и продължителността на пътуването, както и от вида му и основните заболявания, от които страдаме.
Избирайте лекарства, които вече сте приемали и знаете, че понасяте добре. Вземете всички необходимо със себе си, защото не знаете дали ще намерите нужното лекарство и дали то ще бъде със същото качество. Контролирайте срока на годност и имайте впредвид, че за унгвенти, капки и суспензии срокът се отнася за неотворена опаковка. Не режете блистерите, така често губите напечатания на тях срок на годност. Ако трябва да приемате лекарствата в точно определено време на деня, осведомете се за часовата разлика. Носете със себе си рецепти за всички медикаменти, които носите, така може да си спестите много неприятности на митницата. Съблюдавайте и правилата за течности и остри предмети в ръчния багаж, както и температурният режим на съхранение на лекарствата – помолете стюардесата да сложи инсулина в бордовия хладилник или поне го увийте с термоизолиращо фолио.
Какво конкретно не бива да липсва в една добра аптечка? Веднага да споменем, че дадените препоръки се отнасят за имената на действащите съставки, но не и за търговските имена. Така например ако се наложи да търсите лоперамид в Нигерия, там той може да носи търговски имена, съвсем различни от познатите нам.
- Вземете лекарствата, които така или иначе приемате. Обикновено тук става въпрос за хронични заболявания като диабет, високо кръвно налягане, астма, хронични болкови синдроми и т.н. Ако знаете от опит, че при смяна на обстановката задължително получавате запек или даже лекото поклащане води до гадене, запасете се и с такива лекарства.
- Даже и при градски туризъм са възможни открити и закрити травми. Като минимум вземете лепенки, ножица, стерилни марли, средство за промивка на рани, еластичен бандаж, обикновен бинт, левкопласт и гел за тъпите травми (удар, навяхване). За програма-максимум добавете триъгълна кърпа и пинцета за изваждане на чужди тела.
- Така наречените нестереоидални противовъзпалителни средства (диклофенак, ибупрофен, парацетамол) се борят с болката, възпалението и температурата. Може би тук е мястото да споменем и необходимостта от термометър. При простуди, главоболие или остри болки в кръста те могат бързо да донесат облекчение. Метамизолът, химически погледнато, не се числи в тази група, но действието му е подобно – той се бори само с температурата и болката, но не и с възпалението.
- Често първото предизвикателство е още в самолета, при набиране на височина – гаденето и повръщането. Затова гледайте стомахът ви преди полет или пътуване с кораб да не е пълен, хапнете витаминозна храна, богата на енергия, но лесно смилаема. Ако все пак ви се догади, добре е да имате метоклопрамид. Има и немедикаментозни, доста ефективни начини да се пребори гаденето, но за тях – във втората част. Освен това е добре да носите и омепразол против киселини, особено ако пътувате с цел гурме и любопитство към кухните на други народи.
- Слизайки по стомашно-чревния тракт, не можем да не споменем "отмъщението на Монтесума". Лоперамидът е утвърден препарат против него, но използването му, както използването на всяко друго лекарство, трябва да става след внимателна и желателно професионална преценка на ситуацията, защото в някои ситуации лоперамидът може да донесе повече вреди от ползи. За обратния проблем често е достатъчно да приемате богата на баласти храна и повече течности или лактулоза.
- Задължителни са лекарствата против алергия. Общоизвестно лекарство тук е диметинденът под формата на гел, а от по-съвременните се препоръчва левоцетиризинът за вътрешен прием. Ако знаете, че реагирате алергично на нещо или имате астма, нека личният ви лекар ви покаже как се слага мускулна инжекция с кортизонов препарат – по силите на всеки е, в случай на заплаха за живота може да се сложи и без дезинфекция на кожата, направо през дрехите ако е нужно.
- В тази връзка ще споменем, че много често алергиите се предизвикват от слънцето или ухапвания от насекоми – добре е да имате слънцезащитни средства и репеленти.
- Често срещан проблем е и зачервеното и болезнено гърло, което може да се лекува с препарати, комбиниращи 2 местно действащи антибиотика или антисептика с местно действащо обезболяващо вещество. Внимание, зачервеното гърло може да прерасне в истинска ангина, която да изисква болнично лечение и даже хирургична намеса!
- Не забравяйте и капките – за очи, уши и нос. Дали става въпрос за промивка на очите от прах или банално запушване на нос, или пък за досадни болки в ушите, все едно.
Винаги четете информацията за съответното лекарство, всеки медикамент има странични действия и може да взаимодейства с много други лекарства. Консултирайте се с лекар по добре сто пъти излишно, отколкото да пропуснете един път.
* С този материал нито авторът, нито администраторът на сайта съветват или подтикват към самолечение. В случай на заболяване или травма винаги е препоръчително да се потърси квалифицирана помощ.